BLOG, Lifestyle

Na półce dietetyka- co warto przeczytać

co warto przeczytać

Dawno nie było wpisu z książkami, które warto przeczytać. Głównie dla tego, że mam (nieznośny) nawyk zaczynaniu kilku książek jednocześnie. Efekt jest taki, że zanim skończę czytać jedną, już zaczynam następną, a pierwszą na jakiś czas odkładam. W ten sposób kupka zaczętych książek zamiast maleć, staje się coraz większa. Dlatego widząc coraz większą stertę powiedziałam KONIEC! Postanowiłam sama sobie dać szlaban na kupowanie nowych pozycji, do momentu, aż nie przeczytam wszystkiego co zaczęłam kiedyś tam czytać. Ten zakaz tak mnie zmotywował, że pochłaniam “stare” książki jedna po drugiej. Dlatego dzisiaj opowiem Wam o znakomitym reportażu, dwóch poradnikach poruszających temat psychodietetyki i jednej książce popularno-naukowej.

W dzisiejszym wpisie zrecenzuję:

  • “POZNAJ SWOJE BAKTERIE”- Nicola Temple, Catherine Whitlock
  • “NACIĄGNIĘTE”- Elżbieta Turlej
  • “PSYCHODIETETYKA, CZYLI JAK WYJŚĆ Z BŁĘDNEGO KOŁA ODCHUDZANIA”- Karolina Gruszecka
  • “JEM INTUICYJNIE”- Evelyn Tribole, Elyse Resch

Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania- Karolina Gruszecka

Autorką książki jest Karolina Gruszecka dietetyczka i psychodietetyczka. W swojej książce porusza najczęstsze problemu, które sprawiają, ze skaczemy od diety do diety. Waga zamiast maleć stoi w miejscu lub jest coraz większa. Za to jedyne co spada, to pewność siebie osoby, która bez przerwy się odchudza.

Książka napisana jest lekkim językiem. Czytając ją masz wręcz wrażenie, że autorka jest Twoją dobrą koleżanką, która przy kawie tłumaczy Ci jak wyjść z błędnego koła odchudzania. Wyjaśnia jak przestać podjadać, jak radzić sobie ze stresem i jedzeniem emocjonalnym, jak wyłączyć wewnętrznego hejtera czy jak pokochać swoje ciało.

Plusem tej książki jest to, że Karolina Gruszecka zawarła w niej historie z gabinetu psychodietetyka, dzięki czemu wiemy, że nie tylko my mamy problem z zajadaniem stresu. Moim zdaniem to właśnie takie komunikaty są bardzo wspierające. W końcu dostajesz informację, że nie tylko ty nie umiesz oprzeć się leżącym na stole cukierkom.

W każdym rozdziale znalazły się praktyczne zadania i wskazówki jak radzić sobie w konkretnej sytuacji. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, książka ma też swoje minusy. Największym jest to, że nie znajdziemy w niej nic odkrywczego. Jeżeli  lubisz mieć wszystkie najważniejsze informacje zebrane w jednym miejscu to kupuj! Jeśli jednak temat zmiany nawyków nie jest Ci obcy to raczej nie znajdziesz w niej niczego nowego.

DLA KOGO?– dla osób, które chcą przestać bez przerwy być na diecie i nie mają wielkiej wiedzy w jaki sposób radzić sobie z przeszkodami, które pojawiają się w trakcie odchudzania. Bo to, że prędzej czy później coś się posypie jest bardziej niż pewne. Ta książka może być również przydatna studentom dietetyki. Ze swojego doświadczenia wiem, że na studiach temat psychodietetyki jest pomijany, a książka “w pigułce” przedstawia najczęstsze problemy i jest dobrą lekturą na początek.

Cena okładkowa- 39,90
Wydawnictwo- Sensus

Przeczytaj inne recenzje i znajdź książkę w najlepszej cenie.

Poznaj swoje bakterie- Nicola Temple, Catherine Whitlock

Autorki książki są z wykształcenia biolożkami, które w przystępny sposób przedstawiają nieznanych nam współlokatorów zamieszkujących nasze wnętrzności. Kiedy po raz pierwszy otworzyłam tą książkę byłam zachwycona tym, jak pięknie jest wydana. Niemalże każda strona to fantastyczne ilustracje, które pomagają zrozumieć i wyobrazić sobie omawiane zagadnienia. Pierwsze skojarzenie, które przyszło mi na myśl po jej przekartkowaniu- “Repetytorium”. Nie wiem czy pamiętasz szkolne repetytoria, które zawierały wiedzę z całego liceum. To właśnie “Poznaj swoje bakterie” jest napisana w podobnym z stylu, tylko ciekawiej.

Książka skupia się na tym, jakie bakterie  zamieszkują poszczególne części naszego organizmu- skórę, oczy, jamę ustną, układ oddechowy czy pokarmowy. Nie zabrakło informacji o tym jak wygląda dzień życia bakterii, jaką rolę bakterie odgrywają w powstawaniu alergii i chorób autoimmunologicznych. Jaki wpływ na bakterie ma nieskazitelna czystość w naszych domach i w jaki sposób o nie „dbać”, aby były naszym największym sprzymierzeńcem.

co warto przeczytać

Mimo, że “Poznaj swoje bakterie” jest pozycją popularno-naukową to nie zabrakło w niej masy ciekawostek. Jak chociażby tego ile gatunków drobnoustrojów żyje w symbiozie z organizmem człowieka? Czy przedmioty codziennego użytku, jak na przykład telefon lub klawiatura komputera, można przypisać do właściciela po zidentyfikowaniu mikrobiomu, który się na nich znajduje? Co ma wspólnego intensywny zapach niektórych serów z charakterystycznym zapachem stóp.

DLA KOGO JEST KSIĄŻKA? Jeśli interesuje Cię temat bakterii i tego jak o nie dbać, to ta pozycja jest dla Ciebie. Jeśli chciałabyś ją przeczytać, ale obawiasz się, że niewiele z niej zrozumiesz, bo jedyne co pamiętasz z lekcji biologii to budowa pantofelka to spokojnie. W książce znajdziesz słowniczek z najważniejszymi bakteryjnym pojęciami.

CENA- około 35 zł
WYDAWNICTWO- Insygnis

Przeczytaj inne recenzje i znajdź książkę w najlepszej cenie.

Naciągnięte. Jak Polki uwierzyły, że tylko piękne będą szczęśliwe- Elżbieta Turlej

Elżbieta Turlej to reporterka i reportażystka, która w książce “Naciągnięte” zabiera nas w idealny świat gazet, telewizji, Instagrama gdzie wszyscy są piękni i młodzi. Tylko czy tak faktycznie wygląda rzeczywistość? Książka przedstawia kilkanaście różnych historii- aktorek, celebrytek, ale również zwykłych kobiet. Wszystkie łączy jedno- chęć wpisania się w obecny kanon piękna. Nawet za cenę zdrowia. Mimo, że okładka książki sugeruje nam iż głównym tematem będą operacje plastyczne, to nie jest to do końca prawdą. Autorka porusza temat cyfrowego retuszu zdjęć, modnych diet, wykonywania zabiegów u domorosłych specjalistów medycyny estetycznej, czy tego jak potoczyły się losy bohaterek reality-show, które miały przemienić się z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia.

Książkę czyta się jednym tchem, ale… jest to lektura przygnębiająca. Nawet jeśli część historii jest przerysowana, to są one po prostu smutne. W pogoni za pięknem oddajemy swoje ciała samozwańczym specjalistom, uważamy, że ilość obserwujących na Instagramie świadczy o wiedzy i doświadczeniu danej trenerki/dietetyczki. Ślepo wierzymy, że skoro celebrytka X schudła i poleca detoks sokowy to na pewno jest to zdrowe dla naszego organizmu. Tylko czy na pewno? 

Książka daje do myślenia. W końcu czy nie jest tak, że same dałyśmy sobie wmówić, że tylko piękne i chude będziemy szczęśliwe, a rozmiar 34 i brak zmarszczek świadczy o naszej wartości?

DLA KOGO?– dla każdej kobiety.

Cena okładkowa- 39,99 zł
Wydawnictwo- Biblioteka Newsweeka

Przeczytaj inne recenzje i znajdź książkę w najlepszej cenie.

co warto przeczytać

Jem intuicyjnie- Evelyn Tribole, Elyse Resch

Do tej książki podchodziłam bardzo sceptycznie i przez długi czas zastanawiałam się czy ją kupić. Przede wszystkim dla tego, że książka ma już swoje lata. Dietetyka jest na etapie bardzo szybkiego rozwoju, co chwilę pojawiają się jakieś nowe informacje. Większość książek sprzed 8 lat przedstawia nieaktualną już wiedzę. Jednak stwierdziłam, że książka nie kosztuje majątku, więc nawet jak mi się nie spodoba to nie będę robić z tego aż tak wielkiego dramatu.

“Jem intuicyjnie” przybliża (cóż za zaskoczenie) ideę jedzenia intuicyjnego, czyli odrzucenia wszelkich diet i wsłuchania się w potrzeby organizmu. Książka jest typowym poradnikiem, który krok po kroku przedstawia w jaki sposób odrzucić wszelkie ograniczenia dietetyczne i zacząć budować zdrową relację z jedzeniem i samym sobą. Nie zabrakło w nim rozdziałów na temat aktywność fizycznej, odrzucenia “dietetycznej mentalności”, w jaki sposób odczytywać sygnały głodu i sytości czy tego jak radzić sobie z emocjami bez jedzenia.

Książka jest napakowana informacjami, nie ma w niej zbędnej paplaniny, która nic nie wnosi do tematu. W książce są również historie z życia wzięte, które pomagają utożsamić się z konkretną sytuacją.

Jedyne czego mi tutaj zabrakło, to rozwinięcie tematu zdrowego odżywiania. W końcu co nam przyjdzie z jedzenia intuicyjnego, skoro nasza dieta opiera się na produktach wysokoprzetworzonych, czekoladzie i jajkach smażonych na boczku?

Pomijając ten niewielki minus,  to książkę bardzo polecam. Nie jest to typowy poradnik “do poduszki”, a raczej książka, której czytanie trzeba podzielić na etapy i powoli wprowadzać zmiany w życie.

DLA KOGO?– dla osób, które chcą naprawić swoje relacje z jedzeniem i są nastawione na pracę z samym sobą. W końcu nie ma zmian bez zmian. To książka również dla dietetyków, ponieważ pokazuje, że restrykcje do niczego nie prowadzą, a praca z klientem nie może kończyć się tylko i wyłącznie na jadłospisie.

Cena- ok.15 zł
Wydawnictwo- Harmonia Universalis

Przeczytaj inne recenzje i znajdź książkę w najlepszej cenie.


Mam nadzieję, że dzisiejsze propozycje były dla Was przydatne. A jeśli czytaliście ostatnio coś ciekawego z zakresy dietetyki lub szeroko pojętego zdrowego stylu życia to dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go 😉