BLOG, Dieta

Jak zacząć odchudzanie, żeby odnieść sukces

Jak schudnąć bez efektu jo-jo

Jak często zastanawiałaś się nad tym w jaki sposób zacząć odchudzanie żeby schudnąć? Ile razy zastanawiałaś się jak skutecznie osiągnąć cel i przestać być na wiecznej diecie? Pewnie nie raz. Dlatego powstał ten tekst, który jest w sumie wstępem do czegoś większego, ale o tym opowiem Ci w dalszej części.

Zdrowa utrata kilogramów to taka, w której następuje spadek masy ciała o 0,5-1 kg tygodniowo. W końcu nie sztuką jest schudnąć 10 kilogramów w miesiąc, a później wrócić do wagi sprzed odchudzania.

Bo to, że tak gwałtowne odchudzanie spowoduje efekt jo-jo jest bardziej niż pewne. Tak szybka utrata kilogramów nie jest zdrowe  dla żadnego organizmu i prędzej czy później skończy się powrotem do poprzedniej masy ciała.

Badania naukowe potwierdzają, że tylko 2 z 10 osób, które miały do zrzucenia więcej niż 10% masy swojego ciała utrzymuje efekt dłużej niż przez rok.

Jednak wcale nie oznacza to, że masz teraz wszystkie diety rzucić w kąt, a jadłospis oprzeć o czekoladę i chipsy. To oznacza tylko tyle, że większość z nas obiera złą metodę odchudzania. W końcu co to za dieta jeśli po jej zakończeniu wracasz do starych nawyków żywieniowych, a zgubione kilogramy wracają z prędkością światła.

Jak schudnąć bez efektu jo-jo

Ustal plan działania

Taki, który będzie realny do zrealizowania, a przy tym nie będziesz przeznaczać całej swojej energii na jego wykonanie. Warto rozpisać sobie na kartce plan utraty wagi. Zwłaszcza jeśli chcesz schudnąć więcej niż 3 kg. To pozwoli Ci nie tylko kontrolować czy cały proces idzie w dobrym kierunku, ale również będzie blokować myśli pt: „Za wolno chudnę, nic mi nie wychodzi, muszę przejść na post Dąbrowskiej, bo dieta nie przynosi efektów”.

Rozpisując plan  uwzględnij w nim codzienne życie, tak żeby było Ci po prostu łatwiej. Nie zakładaj, że w grudniu schudniesz 4 kg skoro są świętą. Dodatkowo w wielu firmach jest też więcej pracy w związku z zakończeniem roku i możliwe, że będziesz musiała zostać po godzinach, więc nie będziesz miała tyle czasu na ćwiczenia co wcześniej.

Podobnie jest z miesiącami kiedy jedziesz chociażby na tygodniowy urlop. Wiadomo, że pewnie będziesz próbować lokalnych smaków i ostatnie o czym pomyślisz to dieta (a przynajmniej mam taką nadzieję). Lepiej założyć, że w miesiącach  kiedy w Twoim życiu będzie się dużo działo schudniesz tylko 2 kg.  Najwyżej miło się zaskoczyć jeśli utrata wagi będzie większa.

Nie skacz od razu na głęboką wodę

Uwielbiamy zaczynać odchudzanie od 100 tysięcy zakazów, nakazów, ograniczeń i eliminacji. Zwykle w momencie gdy w głowie pojawia się myślę o schudnięciu to następną po niej jest wyliczanka z postanowieniami:

 • 0 słodyczy
 • 0 fast-foodów
 • codziennie godzina ćwiczeń
 • 5 posiłków dziennie
 • 2 litry wody
 • dieta niskokaloryczna, bo chcę szybko widzieć efekty
 • jednak najpierw detoks, by oczyścić się z toksyn
 • 0 alkoholu
 • 0 pieczywa, bo tuczy
 • wszędzie będę chodzić pieszo, żeby spalić więcej kalorii
 • i tak dalej, i tak dalej.
Jak schudnąć bez efektu jo-jo

Już teraz mogę Ci napisać, że ten plan nie wypali. I to nie dlatego, że jestem pesymistką i w Ciebie nie wierzę.

Po prostu oprócz rozpoczęcia diety, nadal chodzisz do pracy, zajmujesz się dziećmi, robisz zakupy i masz na głowie milion innych spraw. Tak wiele ograniczeń wprowadzonych w jednym czasie wypala wszystkie Twoje zasoby psychoenergetyczne. W efekcie po kilku dniach jesteś sfrustrowana i załamana, że znowu nie wyszło.

Jednak wcale nie musi tak być. To, że nie wyszło nie oznacza, że jesteś beznadziejna i nigdy nie schudniesz. To oznacza tylko tyle, że wybrałaś złą metodę odchudzania.

Dlatego tym razem zbuduj podstawy

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że zgubione kilogramy wracają jest to, że skupiasz się na nieistotnych szczegółach zamiast budować solidne podstawy zdrowego odżywiania. Efekt jest taki, że

zamiast trwałej utraty wagi przechodzisz od diety do diety.

Zamiast zastanawiać się:

 • czy dietę lepiej zacząć od postu Dąbrowskiej czy detoksu sokowego
 • lepsze będą śniadania białkowo-tłuszczowe czy węglowodanowe
 • czy ćwiczenie na czczo spalają więcej kalorii
 • który spalacz tłuszczu jest najlepszy
 • czy kolacja zjedzona po 18 zaprzepaści wszystkie Twoje starania
 • czy krople rosy zbierane o poranku przyspieszają odchudzanie

Zbuduj podstawy zdrowego stylu życia

 • jedz dużo owoców i warzyw
 • wybieraj wodę zamiast słodkich napojów typu cola (soki owocowe też nie są najlepszą opcją)
 • zwiększ aktywność fizyczną
 • nie podjadaj między posiłkami
 • wybieraj produkty pełnoziarniste
 • wysypiaj się
 • ogranicz ilość produktów wysoko przetworzonych
 • zamień tłuszcze zwierzęce (np: smalec) na roślinne (np: oliwa z oliwek)
 • nie przejadaj się
 • ogranicz ilość potraw smażonych na głębokiem tłuszczu

Jeśli do tej pory Twoja dieta nie była idealna, a jedyną aktywnością  fizyczną był spacer z domu do samochodu to zastanów się nad jakimi elementami chcesz popracować i co najłatwiej będzie Ci zmienić na tę chwilę. To może być nie podjadanie między posiłkami, zamienienie chleba pszennego na żytni czy jabłko do drugiego śniadania, jeśli do tej pory owoce jadłaś w momencie gdy sięgałaś po lody truskawkowe.

Weź kartkę papieru, pomyśl nad czym chcesz pracować i co możesz zmienić. To będzie Twój plan na najbliższe tygodnie . Pamiętaj, żeby nie wprowadzać wszystkich zmian jednocześnie. Wybierz na początek 2-3 rzeczy z listy, które będzie Ci najłatwiej wprowadzić w życie.

Jak schudnąć bez efektu jo-jo

Pokażę Ci jak poprawić Twoje relacje z jedzeniem

To pierwsza lekcja z darmowego kursu- Elementarz odchudzania, to projekt, który kiełkował w mojej głowie już od dłuższego czasu. Jestem na różnych fejsbokowych grupach na temat zdrowego odżywiania i odchudzania. To co tam czasami czytam wprowadza mnie najpierw w osłupienie, później w kiwanie głową z politowaniem, a następnie w smutek, że tyle kobiet żyje od diety do diety. Niejednokrotnie stosując szkodliwe dla zdrowia lub wątpliwej jakości sposoby odchudzające. Boją się zjeść czekoladę lub wyjść na pizzę ze znajomymi w obawie, że przytyją lub wszystkie dotychczasowe starania pójdą na marne. Dlatego też powstał (a tak naprawdę powstaje) Elementarz odchudzania. Chcę pokazać Ci jak skutecznie schudnąć. A przy okazji odczarować mit DIETA=wyrzeczenia, wieczny głów, niesmaczne jedzenie, jedzenie z zegarkiem w ręce i pewnie mogłabym tak wymieniać jeszcze długo.

Kolejne części będą pojawiać się co tydzień (w czwartek) na moim InstaStory- klik. Jednak nic się nie martw jeśli nie zdążysz obejrzeć lekcji przez 24h. Każda z nich będzie widniała w zapisanych relacjach przez 7 dni, do momentu ukazania się następnej lekcji.

Jeśli już teraz chcesz włączyć wyższy bieg odchudzania to tutaj możesz kupić gotowe jadłospisy. Jak na razie wersji tradycyjnej i wegetariańskiej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go 😉