Dieta

Czy warto współpracować z dietetykiem on-line?

Coraz większa część naszego życia przenosi się do świata wirtualnego. Spotkania przy kawie coraz częściej zastępują nam media społecznościowe. To właśnie w internecie można kupić dosłownie wszystko i praktycznie z każdego zakątka świata. Czy w takim razie warto skorzystać z współpracy z dietetykiem, który pracuje on-line? Moim zdaniem tak.

Jakie są rodzaje współpracy z dietetykiem?

Oczywiście ilu dietetyków, tyle metod pracy. Jednak z tego co zauważyłam to poniższe opcje widnieją w ofercie prawie każdego dietetyka, który działa on-line. Najczęściej mamy do wyboru:

Konsultacje on-line, które odbywają się przy użyciu skype/ FB messenger/ googole hengouts, a taka wirtualna wizyta nie różni się od tej tradycyjnej. Z tą różnicą, że dietetyk i ty siedzicie w zaciszu własnych domów. Taka wizyta jest umawiana na konkretną godzinę, a wywiad medyczno-żywieniowy wygląda tak samo jak na tradycyjnym spotkaniu.

Jadłospis dietetyczny polega na wypełnieniu wywiadu medyczno-żywieniowego, który otrzymamy od naszego dietetyka na skrzynkę mailową. Następnie dietetyk na jego podstawie układa dla nas indywidualnie dopasowaną dietę. Taka opcja jest na pewno wygodna dla osób, które mają nieregularne godziny pracy lub w ciągu dnia mają bardzo dużo obowiązków. O dowolnej porze dnia możemy otworzyć plik i spokojnie odpowiedzieć na pytania. 

Komfort psychiczny.

Prawda jest taka, że ciężko powiedzieć ,który rodzaj współpracy jest lepszy. Moim zdaniem współpraca on-line jest na pewno dobrą opcją dla osób, które z jakichś powodów wstydzą się wizyty u dietetyka. Bardzo dużo osób rezygnuje ze współpracy z dietetykiem ze strachu przed krępującymi pytaniami, ważeniem, mierzeniem itd. Fakt pytania o to ile razy w tygodniu jesz ciastko lub jak często chodzisz na “dwójkę” mogą być odrobinę krępujące. Zapamiętaj jednak, że dobry dietetyk nie ocenia.

Pamiętaj, że zgłaszasz się do dietetyka po pomoc, a wywiad dietetyczny to nie najlepszy czas na zabawę w kłamcę. Im bardziej szczere będą Twoje odpowiedzi tym lepiej. Poza tym kłamstwo można łatwo wyczuć. Jeśli masz nadwagę, ale upierasz się przy tym, że super zdrowo jesz, regularnie ćwiczysz to coś tu nie gra. Sorry, ale nadprogramowe kilogramy znikąd się nie biorą. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą względnie zdrową.

Oszczędność czasu.

Wizyta w gabinecie dietetyka nie trwa 5 minut. Zwłaszcza ta pierwsza, na której przeprowadzany jest wywiad żywieniowy.

Wprawdzie dietetyków na rynku jest coraz więcej, jednak mało prawdopodobne jest, że będziesz mieć gabinet dietetyczny tuż za rogiem domu. Jeśli zdecydujesz się na sam jadłospis on-line, to wywiad dietetyczny możesz uzupełnić w każdym momencie. Nieważne czy będzie to 5:00 rano czy 1:00 w nocy. Wystarczy, że pobierzesz plik z wywiadem żywieniowym, odpowiesz na pytania i go odeślesz.

Łatwy kontakt.

Z pytaniami dotyczącymi diety, nie musisz czekać do następnej wizyty. Możesz napisać maila i w stosunkowo krótkim czasie dostać odpowiedź. Oczywiście nie nadużywaj tej opcji. Pisanie 28 maili dziennie do swojego dietetyka nie jest dobrym pomysłem. Szanujmy nawzajem swój czas.

Cena.

Rozpiętość cen za współpracę on-line wahają się od kilkunastu (w przypadku jadłospisów), aż do kilkuset złotych. Odradzam korzystania z opcji najtańszych. Gwarantuję Ci, że taki jadłospis nie jest pisany indywidualnie pod Twoją osobę. Żadna firma nie jest instytucją charytatywną, a napisanie indywidualnego jadłospisu to naprawdę sporo pracy. Dlatego “dietetycy”, którzy sprzedają indywidualne diety za 30 zł najprawdopodobniej wysyłają Ci gotowca, który ląduje w skrzynce mailowej każdego ich klienta.

Jak wybrać dobrego dietetyka?

To najtrudniejsza, a zarazem najistotniejsza sprawa. To jak poszukiwanie pysznego wina w dobrej cenie lub smacznego pomidora w okresie jesienno-zimowym. Nigdy do końca nie wiesz na co trafisz.

Na pewno zwróć uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze. Przejrzyj media społecznościowe dietetyka z którego usług chcesz skorzystać. Jeśli jego instastory opiera się na trzymaniu “czystej michy” na 120%, garści suplementów i magicznych środków na oczyszczenie organizmu powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Dobry dietetyk to taki, który potrafi do diety redukcyjnej włączyć produkty, które uważane są za niezdrowe. Po drugie. Jeśli Twój dietetyk ,proponuje Ci dietę 1300 kcal ,to czym prędzej zakończ z nim współpracę. Żeby schudnąć trzeba jeść. Owszem dieta 1300 kcal przyniesie błyskawiczny efekt przez pierwszy tydzień czy miesiąc. Później nastąpi kryzys i efekt jo-jo. Po trzecie i najważniejsze. Pamiętaj, że nawet najlepszy dietetyk nie odwali całej roboty za Ciebie. To Ty jesteś odpowiedzialna za to z jakim efektem zakończysz odchudzanie. Dietetyk daje Ci wędkę, a nie rybkę. Na szczęście odchudzanie to jedna z nielicznych rzeczy, w której otrzymujesz tyle ile sam z siebie dajesz. Starasz się i pilnujesz tego co jesz- osiągasz efekty. 

Jeśli interesuje Ci współpraca on-line to w mojej ofercie znajdziesz:

  • konsultacje dietetyczne on-line to dokument w formacie PDF, w którym znajdziesz informacje na temat kaloryczności diety, rozkładu składników odżywczych, zalecenia żywieniowe oraz analizę dotychczasowego sposobu odżywiania,
  • miesięczna współpraca dietetyczna to tygodniowa dieta dopasowaną do Twoich potrzeb i trzy konsultacje podczas, których przeanalizujemy Twoje postępy,
  • możesz również wykupić tygodniowy jadłospis, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go 😉