Zdrowe odżywianie

Co jeść przed i po treningu? Najważniejsze informacje

Im dłużej ćwiczysz tym bardziej chcesz być lepszy i osiągać lepsze wyniki. Jest to naturalna kolej rzeczy, że z litrami wylanego na treningach potu lubimy widzieć efekty naszej pracy . Zwykle tak jest, że wraz z ilością zrobionych treningów, poszerzasz swoją wiedzę na temat żywienia. O ile do tego co jemy przed treningiem jeszcze przywiązujemy wagę, bo ma to bezpośredni wpływ na jakość ćwiczeń. To już posiłek po treningowy jest traktowany odrobinę po macoszemu, a to właśnie on w główniej mierze odpowiada za regenerację po ćwiczeniach. W takim razie co jeść, aby czerpać jak najwięcej radości i korzyści z treningu?

Przed treningiem

Zadaniem posiłku przed treningowego jest przede wszystkim dostarczenie nam energii do ćwiczeń. Wpływa na Twoją wydolność, wytrzymałość i opóźnia moment zmęczenia. Dlatego dobrze jeśli przed treningiem zjemy coś co zawiera sporą ilość węglowodanów. W świecie idealnym najlepiej byłoby gdybyśmy jedli 2-4 godzin przed treningiem. Tak, aby organizm mógł spokojnie strawić to co zjedliśmy, jednocześnie bez pojawienia się uczucia głodu. Niestety nie żyjemy w świecie idealnym. Każdy z nas ma prace, obowiązki domowe i czasami natłok zadań skutecznie uniemożliwia zjedzenie posiłku przed treningowego z tak dużym wyprzedzeniem. Dlatego wielkość porcji powinna zmniejszać się proporcjonalnie do czasu, który dzieli nas od rozpoczęcia treningu. Przed treningiem raczej odpuść sobie tłuste i ciężkostrawne potrawy (kotlet schabowy, pierogi itp.). 

W takim razie co konkretnie jeść?

  • 2-4 godziny przed treningiem możesz zjeść normalny posiłek np.: makaron pełnoziarnisty z warzywnym sosem, kaszę pęczak z indykiem i sałatką, płatki owsiane z jogurtem i owocami.
  • 2-1 godziny przed treningiem najlepiej zjeść małą przekąskę, która dostarczy nam energii. Przede wszystkim zminimalizuje ryzyko hipoglikemii, czyli spadku cukru we krwi, który może spowodować szybsze uczucie zmęczenia, a nawet omdlenie. Wybierz świeże lub suszone owoce, wafle ryżowe z dżemem, baton zbożowy lub energetyczny. Jako mała przekąska super sprawdzą się wszelkiego rodzaju koktajle. Dzięki temu, że są już zblendowane organizm szybciej je strawi. 
Po treningu

Posiłek po treningowy najlepiej zjeść jak najszybciej. Nawet jeśli ćwiczysz późnym wieczorem to nie zastanawiaj się czy jeść go czy nie. Odpowiedź zawsze jest twierdząca. Posiłek po treningu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej regeneracji organizmu. Przede wszystkim odbudowę uszkodzonych mięśni i uzupełnienie zapasu glikogenu, który został uszczuplony podczas wysiłku. Dlatego najlepiej jeśli połączysz białko z węglowodanami w proporcji 1:4, czyli na 1 g. białka  4 g. węglowodanów.

Mój ulubiony posiłek po treningu to kakaowy shake:

  • 400 ml kefiru/ maślanki
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka kakao

A co jeść w trakcie treningu? Jeśli ćwiczysz nie dłużej niż 1,5 godziny wystarczy, że będziesz pamiętać o piciu wody w trakcie wysiłku. W sytuacji gdy Twój trening się przedłuża, bo np.: robisz dłuższe wybieganie możesz zaopatrzyć się w żele energetyczne lub zrobić domowy izotonik. Wystarczy dodać do wody miód, sok z cytryny i szczyptę soli.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny. O ile ustalenie posiłku po treningu jest stosunkowo proste to posiłek przed treningiem ma duże wpływ na komfort podczas ćwiczeń. Najlepiej na zasadzie prób i błędów sprawdź co Ci służy, a po jakich produktach źle Ci się ćwiczy. W końcu nie ma nic gorszego niż brak energii czy wszelkiego rodzaju dyskomfort ze strony żołądka.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go 😉