BLOG, Lifestyle

Książki, które warto przeczytać na urlopie i nie tylko

Książki z dietetyki

Na urlopie częściej sięgamy po książki. Jeśli interesujesz się szeroko pojętym zdrowym stylem życia i chcesz coś przeczytać w tym temacie to poniżej znajdziesz 5 propozycji na urlop i nie tylko.

Oto pierwsza odsłona cyklu o książkach, które ostatnio przeczytałam i uważam, że są warte polecenia. Mam też nadzieję, że skoro już publicznie nazwałam dzisiejszy wpis “cyklem”, to zmotywuje mnie to do regularnego czytania książek.

“Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie” Ika Graboń

To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kawy. Biorąc ją do ręki od razu masz wrażenie, że wszystko jest w niej przemyślane, od początku do końca. Grzbiet książki zrobiony jest z materiału przypominającego worki na kawę, na niektórych stronach odbite są kawowe ślady po kubku. Książka jest tak pięknie wydana, że już samo jej przeglądanie sprawia przyjemność, a ty masz ochotę jak najszybciej napić się najpopularniejszego napoju na świecie. Tutaj możesz zerknąć do wnętrza książki.

Książka zabiera Cię w kawową podróż po najpopularniejszych jak i alternatywnych sposobach parzenia tego napoju. Ika Graboń w swojej książce rozkłada proces parzenia kawy na czynniki pierwsze. Od sposobów zbierania ziaren, aż do tego, jaki wpływ na smak ma grubość ich zmielenia. Ogromnym plusem tej książki są przepisy na prawidłowe przygotowanie poszczególnych rodzajów kawy. Nagle okazuje się, że przygotowanie kawy w kawiarce wcale nie jest takim oczywistym procesem.

Jeśli jesteś kawoszem, a dzień bez kawy jest dla ciebie dniem zmarnowanym, to ta pozycja przypadnie ci do gustu. Nie tylko na urlopie.

“Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike” Phil Knight

Nawet jeśli wolisz biegać w butach Adidas niż Nike to i tak warto sięgnąć po tę książkę. To nie tylko historia powstania jednej z największych firm produkujących odzież, obuwie i sprzęt sportowy, ale również historia, która po prostu motywuje do działania. Firma, która obecnie ma prawie 60 lat, a roczną sprzedaż szacuje się na około 30 miliardów dolarów (!) powstała w…. garażu domu rodzinnego Phila Knighta. Jakby tego było mało, pierwsza partia butów (firma zaczynała od sprzedaży obuwia do biegania), została kupiona za pożyczone pieniądze rodziców, którzy byli sceptycznie nastawieni do pomysłu syna. To historia o tym, że każdy może zacząć od zera i ciężką pracą osiągnąć ogromny sukces.

Jeśli jesteś fanką Nike, to w książce jest dość sporo smaczków i ciekawostek dotyczących samej firmy. Jak chociażby to, że pomarańczowe kartony na buty są prawie od początku istnienia firmy. Zostały wprowadzone tylko dlatego, żeby firma mogła się w jakiś sposób wyróżnić na targach. Albo, że logo było stworzone… Zresztą, nie będę ci spoilerować książki, jeżeli sięgniesz po nią to wszystkiego się dowiesz.

“Zdrowie zaczyna się w brzuchu. Przejmij kontrolę na masą ciała, nastrojem i długofalowym zdrowiem” Justin Sonnenburg, Erica Sonnenburg

Mikroflorze jelit od kilku lat poświęca się coraz więcej uwagi. Nie na darmo mówi się, że jelita są drugim mózgiem. Niestety obecny styl życia kompletnie nie służy naszym maluteńkim przyjaciołom. Śmieciowe jedzenie, brak snu, niska aktywność fizyczna, a do tego stres, przemęczenie, sterylne mieszkanie i nagle okazuje się, że mieszkańcy jelit nie mają odpowiedniego środowiska do rozwoju. Co niestety odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.

W książce znajdują się przepisy, które mają wspierać bakterie jelitowe. Osobiście ich nie testowałam, ale przeglądając je, sądzę że wyglądają sensownie. Są proste, a każdy z nich ma krótki opis z wartościowymi wskazówkami.

Jeśli jesteś ciekawa jak dbać o mikroflorę jelit i dlaczego jest ona tak ważna, to książka jest dla ciebie.

książki na lato
Książki na wakacje, które warto przeczytać.

“Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jemes Clear

To chyba jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Pisałam już o niej w newsletterze z inspiracjami, chyba na lipiec. Nie wiem czy wiesz, ale co miesiąc do osób zapisanych na newsletter, wysyłam listę z książkami, artykułami, filmami i osobami, które warto śledzić w Internecie.

Jednak wróćmy do książki.

Jeśli do tej pory każde twoje postanowienie zaczynało się w poniedziałek, a kończyło gdzieś koło czwartku to ta książka pomoże zbudować Ci trwałe nawyki bez potrzeby skakania od razu na głęboką wodę. Dla mnie to jeden z lepszych poradników o tym jak budować trwałe nawyki. Bez zbędnego owijania w bawełnę, ciągnących się wstępów czy informacji, które niewiele wnoszą. Sam konkret. Jeśli czytałaś inne książki o budowaniu nawyków to wiesz jak trudno trafić na coś sensownego. Można to porównać do poszukiwań Świętego Graala.

W książce budowa nawyków podzielona jest na 4 etapy. Każdy rozdział opisuje i tłumaczy na konkretnych przykładach poszczególne kroki. Dzięki czemu zaczynasz wierzyć, że budowanie nawyków nie musi być przykrym obowiązkiem. Czytając o niektórych technikach, możesz nawet odnieść wrażenie, że będzie to świetna zabawa i dobra rywalizacja z samym sobą.

W tej książce bardzo spodobało mi się podejście autora do budowania nawyków. Wręcz z uporem maniaka tłumaczy on, że zanim coś wejdzie nam w nawyk to potrzeba czasu i że nawet niewielkie zmiany wprowadzone na stałe dają długofalowe efekty.

“Medycyny stylu życia” Daniel Śliż, Artur Mamcarz

To najambitniejsza (i niestety najdroższa) książka w tym zestawieniu. W końcu trudno oczekiwać, że wydawnictwo PZWL wyda książkę w stylu poradnika Pani Domu. Jednak mimo, że książka jest z kategorii “naukowych” to bardzo przyjemnie się ją czyta. Jednak zdaję sobie sprawę, że nie jest to książka dla każdego. Pojawia się w niej słownictwo typowo medyczne. Jednak jeśli naukowe książki nie są ci straszne, interesuje cię zdrowy styl życia i chcesz mieć wiedzę popartą solidnymi badaniami naukowymi z ostatnich lat, to warto rozważyć jej zakup. W końcu nawet jeśli czegoś nie zrozumiesz, to zawsze można to wygooglować. 

Medycyna stylu życia porusza chyba wszystkie kwestie związane z szeroko pojętym zdrowym stylem życia. Od żywienia, po modne diety, aż po zdrowie psychiczne, uzależnienia czy depresję, która dotyczy coraz większej ilości ludzi.

W książce znajdziesz też rozdziały zatytułowane- zdrowa ona, zdrowy on, zdrowe dziecko. Jak łatwo się domyślić każdy z rozdziałów zwraca uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące poszczególnych płci i etapów rozwoju dziecka.

Książka jest oparta na badaniach naukowych i moim zdaniem warto swojej ceny. Zwłaszcza jeśli spojrzysz na współautorów, którzy są Fachowcami (duża litera nie jest tu przypadkowa) w swoich dziedzinach – Damian Parol, Paweł Szewczyk, Ula Somow, Zbigniew Lew-Starowicz, Bartosz Łoza, a to tylko początek. Jeśli literatura naukowa Ci nie odstrasza, a poradniki dotyczące zdrowia znasz już na pamięć, to ta książka na pewno Ci się spodoba.

Jeśli lubisz podjadać podczas czytania książek to polecam Ci niskokaloryczne ciasto marchewkowe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go 😉